Kodėl būtina valyti automobilių kondicionavimo sistemą?

Kemi Bosch Car Service,
2023 m. birželio 1 d. 10:38

Automobiliuose sumontuotos oro kondicionavimo sistemos iš esmės daug priežiūros nereikalauja –matyt, todėl automobilių savininkai iš viso pamiršta ja pasirūpinti. Tačiau kaip veikia automobilių kondicionierius, kaip dažnai jį reikėtų valyti ir dezinfekuoti bei į ką labiausiai atkreipti dėmesį, pasakoja Kemi Bosch Car Service meistras Tomas Miežonis.

Automobilių kondicionavimo sistema
Automobilių kondicionavimo sistema

Automobilio kondicionieriaus veikimo principas

Kondicionierius yra ir paprasta, ir drauge sudėtinga sistema, kuri susideda iš garintuvo, kompresoriaus, kondensatoriaus, išsiplėtimo vožtuvo ir oro ventiliatoriaus. Sistema valdoma paspaudus jungiklį, esantį prietaisų valdymo skydelyje.

Šioje kondicionavimo sistemoje juda šaltnešis (liaudyje paprastai vadinamas freonu), kuris per darbo ciklą iš dujinės būsenos virsta skysta ir vėl į dujinę – tokiu būdu į saloną patiekiamas šaltesnis nei aplinkoje esantis oras.

Beje, nuo 2017 m. pradžios Europos Sąjunga pareikalavo, kad visi transporto priemonių gamintojai senos kartos freoną r134a pakeistų naujosios kartos 1234YF, kuris gerokai mažiau kenksmingas aplinkai (plačiau).

Kondicionavimo sistemos specifinis elementas yra garintuvas – prietaisas, esantis tiesiai už salono ventiliatoriaus. Jo funkcija – paimti šilumą iš automobilio salono ir skystą šaltą freoną, patenkantį iš kondensatoriaus, paversti šaltais garais.

Todėl garintuvas nuolatos gauna drėgmės ir visada yra šiltas, o tai yra puiki terpė veistis įvairioms bakterijoms, grybeliams ir alergenams. Todėl dezinfekuojant kondicionavimo sistemą, visa tai yra išskaidoma ir pašalinama.

Kondicionieriaus valymas, kada jį reikia atlikti

Automobilio oro kondicionavimo sistemą rekomenduojama dezinfekuoti bent kartą per metus. Jei važinėjatės su vaikais, kurie jautresni įvairioms bakterijoms – net ir dažniau.

Aiškus signalas, kad kondicionavimo sistema užsiteršusi yra tuomet, kai vos įsijungus automobilio kondicionierių salone pasklinda prastas, drėgną rūsį primenantis kvapas.

„Tačiau pirma, ką reikia padaryti pradėjus šilti orams – įsitikinti, ar jūsų automobilyje esantis kondicionierius apskritai veikia ir šaldo. Tai įvertinti gali bet kuris vairuotojas. Pakanka tiesiog įjungti kondicionierių ir jeigu iš ortakių tiekiamas oras netampa šaltesnis, reikia susirūpinti. Natūralu, kad žiemą kondicionieriaus gedimų pastebėti beveik neįmanoma, tad automobilių vairuotojai specialistus užplūsta artėjant vasarai“, – sako Tomas.

Kokia įranga naudojama dezinfekcijai?

Kondicionavimo sistemos dezinfekcijai naudojama speciali įranga bei bakterijas naikinančios priemonės. Pavyzdžiui, vadinamajam „grybelių šalinimui“, kuris atliekamas siekiant iš automobilio pašalinti visus grybelius ir bakterijas, gali būti naudojamas valymas ozonu ir specialių putų įpurškimu į oro angas.

Svarbi oro kondicionieriaus priežiūros dalis, į kurią vairuotojai dažniausiai kreipia per mažai dėmesio, pamiršta, yra salono filtro keitimas. O jį keisti būtina.

Jei klientas nori „sutaupyti pinigų“ ir renkasi nekeisti filtro, paprastai pakanka parodyti jam senąjį salono filtrą. Turbūt niekas taip neįtikina keisti filtrą, kaip senas nuo dulkių, purvo ar žiedadulkių pajuodęs filtras, kuris jau seniai prarado bet kokį efektyvumą.

„Beje, priešingai nei įprasta manyti, retesnis naudojimas gali pabloginti kondicionieriaus būklę, todėl specialistai pataria bent kartą per mėnesį kondicionierių įjungti ir kuriam laikui palikti veikiantį, nustačius patį žemiausią aušinimo režimą. Tai reikalinga, kad sistemoje esantis šaldiklis ir kartu su juo cirkuliuojantis tepalas judėdamas suteptų kondicionieriaus kompresorių“, – sako pašnekovas.

Daugiau nei tris dešimtmečius veiklos metų skaičiuojančiame Kemi servisų tinkle kondicionierių sistemos pildymas ir dezinfekcija užtrunka apie 1 valandą ir priklausomai nuo automobilio modelio kainuoja nuo 80,90 eur: pildymas- nuo 42,40 eur, dezinfekcija – 38,50 eur.

Taip pat norime priminti, kad Kemi autoservisuose naujoms detalėms ir paslaugoms suteikiama 24 mėnesių arba 24 tūkstančių kilometrų garantija.

;